Apsipirkimas internetu tapo kasdieniu mūsų įpročiu, padedančiu išvengti eilių parduotuvėse, kamščių, ilgų kelionių iki paslaugos įsigijimo vietos. Į namus kurjeriai pristato maisto prekes, drabužius, elektroniniu paštu greitai gauname bilietus į norimus renginius. Keli klavišo paspaudimai – ir norimas daiktas jau tavo. Belieka tik apmokėti internetu…

Šioje vietoje neretai laukia netikėtumas. Atrodo, išsirinkai bilietą į renginį ar dovaną sesei už vieną kainą, o atėjus laikui už ją atsiskaityti – atsiranda galybė papildomų mokestėlių: administravimo mokestis, transakcijos mokestis.. Net nepastebėjai, kai galutinė prekės / paslaugos kaina išauga nuo kelių iki keliasdešimties eurų.

Neturėdamas kur dėtis, šiek tiek paburnojęs ir pasiguodęs kolegoms, tuos mokesčius sumoki…

Tačiau tikriausiai retas kuris žino, kad elektroninių parduotuvių papildomai dedamas mokestis už prekės / paslaugos apmokėjimą yra neteisėtas ir tavo nepasitenkinimas yra visiškai pagrįstas.

Taigi, visų pirma, kas slypi po tuo “transakcijos / administravimo mokesčiu”.

Elektroninė parduotuvė, norėdama gauti atsiskaitymą už parduodamas prekes ar teikiamas paslaugas, turi naudotis bankų ar kitų finansų įstaigų teikiamomis paslaugomis, kurios tai parduotuvei kainuoja. Elektroninė parduotuvė bankui ar kitai finansų įstaigai moka mokestį už kiekvieną iš pirkėjo gautą apmokėjimą.

Elektroninė parduotuvė, siekdama nepatirti papildomų veiklos išlaidų, tą bankui ar kitai finansų įstaigai mokamą kainą perkelia pirkėjui pavadindama ją įvairiais vardais: “transakcijos mokestis”, “administravimo mokestis” ir pan.

Skamba ne itin sąžiningai? Juk tokių paslaugų kainą turėtų mokėti pardavėjas pagal su banku ar kita finansų įstaiga sudarytą sutartį.

Tai yra ne tik nesąžininga, bet ir neteisėta.

Jau nuo 2009 metų Mokėjimų įstatymo 9 str. 4 d. įtvirtino draudimą mokėjimo už prekę/paslaugą gavėjui (t. y. elektroninei parduotuvei) reikalauti iš mokėtojo (t. y. pirkėjo) atlyginimo už mokėjimo priemonės naudojimą:

Mokėjimo paslaugų teikėjas negali gavėjui trukdyti siūlyti nuolaidą mokėtojui, siekiančiam naudoti tam tikrą mokėjimo priemonę. Tačiau gavėjui draudžiama reikalauti iš mokėtojo atlyginimo už tam tikros mokėjimo priemonės naudojimą.

T. y. pardavėjas negali papildomai apmokestinti pirkėjo už tai, kad pirkėjas atsiskaitymui pasirenka tam tikrą mokėjimo būdą: elektroninės bankininkystės sistemą, grynuosius pinigus, mokėjimo kortelę ar pan.

Nepaisant to, šis draudimas iki šiol buvo lengvai apeinamas, nes nesulaukė reikiamo valstybės institucijų dėmesio.

Vietoje to, kad tinkamai užtikrintų pirkėjų teises ir sustabdytų elektroninių parduotuvių savivaliavimą, valstybinės institucijos pirštu rodė viena į kitą. Kadangi šis draudimas tiesiogiai įtvirtintas Mokėjimų įstatyme, Vartotojų teisių apsaugos tarnyba atsisako tirti skundus ir teigia, kad Mokėjimo įstatymo laikymąsi turi prižiūrėti Lietuvos bankas. Lietuvos bankas sako priešingai – jis neprižiūri elektroninių parduotuvių, todėl teigia, kad šiuos atvejus tirti turėtų Vartotojų teisių apsaugos tarnyba.

Tikėtina, kad 2016-11-08 įsigalioję Civilinio kodekso pakeitimai, pakeis tokią praktiką ir lems geresnę vartotojų teisių apsaugą.

Civilinio kodekso 6.228(5) str. 6 d. nustatoma, kad:

Verslininkui draudžiama reikalauti iš vartotojo atlyginimo už tam tikros mokėjimo priemonės naudojimą ar mokėjimą grynaisiais pinigais, viršijančio verslininko išlaidas, patiriamas dėl tos mokėjimo priemonės naudojimo ar mokėjimo grynaisiais pinigais. Įstatymuose gali būti nustatytas draudimas reikalauti iš vartotojų atlyginimo už tam tikros mokėjimo priemonės naudojimą.

Kadangi minėtas draudimas įstatymuose jau yra nustatytas, o Civiliniame kodekse numatytos vartotojų teisių apsaugos priemonės patenka į Vartotojų teisių apsaugos tarnybos veiklos sritį, šiai tarnybai nebelieka pagrindo atsisakyti tirti vartotojų skundų ir ji bus priversta pareikšti nuomonę apie įsigalėjusią pirkėjų papildomo apmokestinimo praktiką.

Taigi kitą kartą pirkdami internetu ir pamatę didesnę galutinę kainą nei tikėjotės, žinokite, taip būti iš tikrųjų neturėtų. Nepatingėkite parašyti https://vtis.lt/portal/#/.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *